Projekt leírása
- Képzéssel egybekötött termelés, melynek keretein belül a résztvevők elsajátítják a növény- (pl.: dinnye) termeléssel kapcsolatos alapismereteket, mely elméletet a gyakorlatban egy néhány négyzetméteres területen (a hideg évszakokra való tekintettel pl.: melegházban) alkalmaznak is.
- Az előzőleg elsajátított tudás teljes mértékű alkalmazása a gyakorlatban, a 22 ha földterület bevetése és szüretelése
- A termelést 2 hullámban tervezzük: egy korai és egy kései vetést kívánunk alkalmazni, lehetőség szerint palántákat ültetve, így a helyi burgonyapehely üzem hűthető raktárát kibérelve egyszerre nagyobb mennyiséget is el tudunk tárolni, melyet aztán folyamatosan, a megromlás veszélye nélkül tudunk értékesíteni belföldön és külföldön egyaránt.
- PR-Marketing csoportunk már a képzési időszak utolsó szakaszában azon kezd el dolgozni, hogy piacot találjon a megtermelt árunak, hogy megtervezze az értékesítés mibenlétét, folyamatát, marketingjét és arculatát.
- A dinnyetermesztés nem idegen az Ormánságban: A vajszlói dinnye híres az édes zamatáról és kiváló minőségéről, így nem idegen a termesztése az emberek számára, nem egy „új terméket” ismertetünk meg a piaccal, mindössze egy eltűnőben lévő mezőgazdasági ágazatot frissítünk fel a térségben, s nem utolsó sorban a termőföld minősége is megfelelő a növény számára.
- Projektünk fenntarthatóságának lényege, hogy az első év megalapozhatja a következő év termelését: az első termesztési évben alapot képezünk a következő évi termesztéshez. A projekt így - modellként - nemcsak a közvetlen résztvevők, hanem a hasonló helyzetű családok foglalkoztatási, megélhetési gondjának enyhítésére is alkalmas lesz. A termelés az előző év tapasztalataira épülve fog megvalósulni, optimalizálva a célcsoport, a piac és a külső körülmények adta igényekhez, feltételekhez. Természetesen PR-Marketing csapatunk továbbra is a termelők rendelkezésére fog állni, ám a fenntarthatóság szakaszában már az is cél lesz, hogy a célcsoport tagjai közül néhány arra agilis és alkalmas személynek átadják azon alapokat és tudást, melyre a „termelői csoport”-nak szüksége lesz a jövőben.
A „DinnyEsély” projekt sikeres megvalósítása igazi lehetőséget, kitörési pontot jelentett a célcsoporti személyek számára. A projektben megvalósuló képzések és a foglalkoztatás kapcsán keletkezett szellemi és anyagi értékek évente biztosítanak akkora „tőkét” a célcsoporti személyek számára, amely révén a projekt a támogatás megszűnését követően is fenntarthatóvá, önfenntartóvá vált. Az érintett célcsoporti kör ugyan nem túl nagy, de számukra a projekt révén valósult meg a szociális gazdaság. A projekt modell értékű, és a hasonló helyzetben lévő, hátrányos helyzetű területek és célcsoporti körök számára is példát ad arra, hogyan valósul meg közösségi szinten is az összefogás és az öngondoskodás. A projektbe vont személyek sokkal kisebb mértékben függnek az állami ellátórendszer nyújtotta támogatásoktól, termelői közösséget építve a helyi társadalom hasznos tagjaivá váltak.
A projekt kapcsán létrejött szakmai kiadványok az Ormánság Szíve Alapítványnál érhetőek el!